Google’ın hikayeler özelliği AMP Stories, ülkemizde kullanılmaya başlandı

Google’ın hikayeler özelliği AMP Stories, ülkemizde kullanılmaya başlandı

Sosyal medya dünyasında, gün geçmiyor ki yeni bir uygulamanın yıldızı parlasın ve kısa sürede fenomen bir uygulamaya dönüşsün… Son zamanların en çok yıldızı parlayan uygulaması da, hikayeler uygulamasıdır. Bu özellikle ülkemiz, geçen yıl Şubat ayında; ” Google Hikayeleri” uygulamasıyla tanıştı. AMP Stories kısa sürede ülkemizde en popüler uygulamaların başına geldi ve yayıncıların kullanımında ilgi odağı oldu.

Facebook, İnstagram ve Snapchat kullanıcıları bu uygulamaya rahatlıkla ulaşıp, istedikleri an sosyal medya hesaplarından hikayelerine anlık eklemeler yapabilmekteler. Bu özelliği ülkemizde ilk olarak Evrensel firması bağımsız olarak kullanmıştır. AMP Stories özelliği, dünyada da ilk kez; CNN, The Washington Post, Wired, Vox ve Mashable gibi dünyaca ünlü firmalar tarafından kullanılmıştır.

İlk önceleri Mobil için tasarlanan Hikayeler özelliği, şuan rahatlıkla mobil ve masaüstü bilgisayarlar da kullanılabilmektedir. Bu özelliğin yeni ve geliştirilmiş sunumu; 2018 AMP konferansında meraklılarına duyuruldu. Bir kullanıcı; okuduğu kitabı, izlediği filmi, ses, resim, video vb birçok şeyi, anında slayt gösterimi ile yayınlayabilecek.

 

AMP Hikayeler Uygulaması ve Mobil Seo

Bu uygulama mobil dünyada kabul görürse ki henüz kullanıma geçilmedi, Mobil SEO‘da da büyük değişiklikler yaşanmasına neden olacaktır. Google tarafından yıl sonuna kadar aktif edilmesi beklenen bu uygulamayla birlikte, Google Stampla birlikte halka açılma projesini de aktif etmesi düşünülüyor. Bu uygulama sayesinde Mobil Seo’da çığır açılacak ve sıralamalar allak bullak olacak. Çünkü bir kullanıcı bu uygulama sayesinde, site sahibi olmadan, bağımsız olarak; uygulama üzerinde hazırladıkları içerikleri mobil arama sonuçlarında gösterebilecekler. Buda şu demek oluyor ki, uygulama aktif edildiği andan itibaren, mobil dünyada şuana kadar yaşanmamış bir sıralama savaşı yaşanacak.

AMP Hikayeler Nasıl Aktif Edilebilir?

Bu özellikten haberdar olan birçok site sahibi, herkesten önce bu uygulamayı kullanmak için başvuruda bulunabiliyor. Başvuru formunu doldurduktan sonra, sitenizde AMP Hikayeleri aktif edebilme şansınız bulunmakta. Lakin uygulama şuan test aşamasında olduğu için her site bu başvurudan olumlu yanıt alamayabiliyor. Büyük bir siteye sahipseniz kabul edilme şansınız diğer site sahiplerinden biraz daha fazla olacaktır. Google de site sahibi olan kişiler şunu çok iyi bilirler ki, bu tarz uygulamaları ilk kez sitesine getirip, uygulayan site sahipleri her zaman için rakiplerinin bir adım önünde yer alırlar. Sitenize güveniyorsanız, test aşamasında da olsa bu uygulama için başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

AMP Hikayeleri ve Avantajları

* Bu hikayeler size Anahtar kelime odaklı sonuçları, site sahiplerine sunacaktır. Böylece aramalarda hedef kitlenin en çok neyi aradığına çok kolay şekilde hakim olabileceksiniz.

* Twitter ve benzeri sitelerin genel olarak tercihleri; hazır hikayelerdir. Bu sitelerin hazır hikayelere yönelmeleri sizin için çok büyük avantaj olacaktır. Bu sayede çok daha fazla sayıda kişiye ulaşabileceksiniz.

* Tam ya da yarı otomasyonlu hikaye oluşturma ve sunma işlemi için çok basit bir şekilde komut dosyası oluşturabilirsiniz

Gördüğünüz gibi AMP hikayelerinin sunduğu pek çok avantaj bulunmaktadır. Görselin sanal dünyada ki önemi malumunuz. En hızlı ve etkileyici görselleri kullanıcıya sunması babından, AMP mobil dünyada çığır açmaya hazır.

Google şuan için en AMP uygulamasını destekliyor ve yaygınlaşmasını istiyor. AMP üzerinden çok büyük plan ve projeler hazırlayan Google; Stamp uygulamasıyla birlikte de, site sahibi olmayan normal kullanıcılarında paylaşımlarını açmasını hedefliyor. Youtube’nin senelerdir yaptığı, gelir dağılımı uygulamasını, Google de kendi kullanıcıları arasında yaparak, yeni yayıncı bir kitle kurmayı hedefliyor.

Bu projenin kısa bir süre sonra aktif edilmesi bekleniyor. Böyle bir projeye herkesten önce dahil olmak çok büyük avantajları da peşi sıra getirecektir. Burada Mobil SEO ile ilgilenen kişilerin biraz daha hızlı davranmasında fayda görülüyor. Çünkü bu özelliğin en büyük getirisi; hedef kelimelerde üst sırada çıkacak olması hikayelerinizle insanlara bilgi verip reklam yayıncılığı yapabileceksiniz. Ayrıca E-ticaret yapan bir kişiyseniz de; satmak istediğiniz ürünü, yayınlayacağınız hikayenizin içine yerleştirerek, farklı bir reklam tekniği geliştirebilirsiniz.

Uzun lafın kısası; AMP Stories çok hızlı bir şekilde hayatımıza girmeye hazırlık yaparken, bu hızın gerisinde kalmak istemiyorsanız, bir an önce hazırlıklarınızı tamamlamalı ve başvurularınızı yapmalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir