Google’ın iOS ve Android Uygulama Geliştirme Framework’ü Flutter Yayınlandı

Google’ın iOS ve Android Uygulama Geliştirme Framework’ü Flutter Yayınlandı

İOS ve Android telefon kullanıcıları için Google, Flutter uygulamasını BETA sürümünü başlattı. Flutter sayesinde İOS ve Android telefonlarınızda yer alan uygulamaları; geliştirebilecek ve özelleştirebileceksiniz. Bu uygulamayı kullanmak için çok iyi bir yazılım bilgisine sahip olmanız gerekmiyor. Açık kaynak kodlu bir uygulama olduğu için rahatlıkla telefonunuzda kullanabileceksiniz.

Mobil Dünya Kongresi (MWC) de, Google yeni uygulaması olan Flutter’in Beta sürümünü tanıttı.

Şirket resmi olarak da Beta sürüme geçildiğine dair açıklamayı yaptı. Bazı geliştiriciler ellerini çabuk kullanarak, şimdiden Google Play ve Apple App Store için bu yazılım orda ki uygulamaları, yayınlamak ve oluşturmak için kullanmaya başladılar.

Bu ürünün müdürü olan Seth Ladd ürünün Mobil Dünya Kongresinde, kullanıcılara duyurulmasının daha çok kişiye ulaşmak ve ses getirmek olduğunu açıkladı. Bu sayede çok daha fazla geliştiriciye ulaşıldı ve ürün kısa sürede çok fazla kullanıcı çekmiş oldu.

Flutter’in birçok özelliği olmakla beraber, en dikkat çekici özelliği; telefonun kaynak kodlarını rahatlıkla değiştirmeye imkan tanımasıdır. Bu kodlarda yapacağınız değişiklikler tam 1 dakika sonra telefonun belleğine yansıyor.

Flutter uygulaması geliştiricilerine şunu da söylemekte fayda görüyoruz. Uygulamaya en uygun dil Dart dili olduğu için yazılım Dart dilindedir. Bir uygulamayı geliştirmek istiyorsunuz, fakat küçük bir kısmında değişiklik yapacaksınız. O zaman uygulamanın tamamını Flutter’a yüklemeniz gerekmemektedir. Sadece size gerekli olan kısmı yükleyerek, geliştirme işlemini yapabilirsiniz.

3 comments

  1. Bu uygulama biraz da tehlikeli sayılır malum milletimiz meraklıdır baya bir bozulma yaşayacak demektir:)

  2. Bu kadar ilgi görmesi bundan sonraki süreçte Flutter adını sık sık duyacağız anlamını ifade ediyor sanırım:) Yenilikler kervanına flutter uygulaması hayırlı, uğurlu olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir