Google’ın Slacke Rakip Servisi Hangouts Chat

Google’ın Slack’e Rakip Servisi Hangouts Chat Önümüzdeki Hafta Geliyor

Google Chat dünyasında çığır açma hazırlıklarını tamamladı. Hangouts olarak hayatımıza geçen yıl giren uygulama, yakın zamanda Hangouts Chats servisi olarak karşımıza çıkacak. Google önümüzde ki birkaç hafta içinde bu servisi uygulamaya koyacak. Nasıl bir uygulama olacağını merak edenlere şimdiden şunu söyleyebiliriz; uygulama İOS, Mac03, Android, Windows ve Web de kullanılmaya uyumlu şekilde piyasaya sürülecek.

Bu uygulamayı bireysel Chat olarak algılamayın. Uygulama tamamen ekipler için düşünülmüş bir Chat sistemidir. Microsft Teams ve Slack bugüne kadar kurumsal ve bireysel olarak, şirket çalışanlarının ortak buluşma noktaları olmayı başarmışlardır. Google şirket içi iletişime bugüne kadar el atmadığı için o pastadan da payına düşen payı alamamıştır. Fakat bu uygulamayla, Google de artık bu pastadan payına düşeni alacaktır.

Gmail üzerinden ulaştığımız Hangouts uygulamasıyla, birkaç hafta sonra çıkacak olan Hangouts Chats uygulamaları birbirinden tamamen farklıdır. Bu iki uygulamayı birbirine karıştırmayınız. Slack uygulamasından çok iyi bildiğimiz şirket içi ekipleri bir araya getirmek için hazırlanmış bir yazılımdır. Bünyesinde sayısız sanal oda bulunacaktır. Bu sanal odalar sadece şirket çalışanlarını gruplar halinde bir araya getirmeye, iletişim kurmaya, bilgi akışını sağlamaya, koordinasyon ve kollektif bir şekilde hareket etmeye yardımcı olacaktır.

İlk etapta Google aynı anda bu sanal odalarda 8000 kişiye rahatlıkla yer verebilecektir. 8000 Sayısı hiç azımsanacak bir rakam değil. Bu sayıdan şu sonucu da çıkartabiliriz; Google’nin hedefi küçük ölçekli şirketlerden çok büyük ölçekli şirketler olacak. Uygulama da en dikkat çekici ayrıntı ise 25 botun aynı anda kullanıcıya yardım amaçlı görev alması için hazırlanmış olmasıdır. Bu 25 bot tam olarak hangi konularda hizmet vereceğine dair Google’den net bir açıklama gelmedi.

Hangouts Chats, büyük ihtimalle önümüzde ki hafta kullanıcının karşısına çıkacak. Bu yazılımla tanışmak için kısa bir süre daha beklemeniz gerekmekte.

3 comments

  1. Linux un micrisofta olan rakipliğini Google da bu alanda muhteşem bir şekilde çıkıyor sanırım yaygınlaşacağını düşünüyorum

  2. Hangouts’un bu kadar yoğun ilgi gördüğünü bilmiyordum açıkçası şaşırdım. Sanirim bizim ülkemiz de çok fazla faal değilmiş. Tabii Google bir talep görmese bunu geliştirme üzerinde çalışıp proje yapmazdı. Google’nin chat servisi Hangouts’u şimdiden takip etmeye başlayıp sonunda nasıl bir yere varacağını yakınen takip edip merakımı gidereceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir