Yunan Mitolojisinde Ares’in Özellikleri

Yunan Mitolojisinde Ares’in Özellikleri Yunan Mitolojisi’nde birçok tanrı bulunmaktadır ve her tanrının belli bir özelliği bulunmaktadır. Bazı tanrılar çok sevilse de bazıları hiç sevilmemektedir. Yunan Mitolojisi’nde sevilmeyen tanrılardan bir tanesi de Ares olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Ares’in özelliklerinden söz edeceğiz. Böylece neden sevilmediğini de daha kolay bir şekilde anlayabileceksiniz.

İşte; Yunan Mitolojisi’ndeki Ares’in en ilginç özellikleri; Yunan Mitolojisinde Ares’in Özellikleri Nelerdir?

• Zeus ve Hera’nın Oğlu Ares Yunan Mitolojisi’nde adı geçen tanrılardan olan Zeus ve Hera’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Ares bir Savaş Tanrısı’dır. Sürekli kötülük yaptığı için adeta nefret edilen tanrılardan bir tanesidir ve Olimposlular arasında yer alan Ares, 12 Olimposlu’dan sadece biridir.

• Hera Zeus’un Yardımı Olmadan Çocuk Doğurmak İsterse… Kesin bir bilgi olmasa da sadece söylentilere göre; bir gün Tanrıça Hera çocuk doğurmak ister ve bu çocuğun kocası Zeus olmadan doğmasını istemektedir. Bunun üzerine bir çiçekten hamile kalmıştır. Yani; eğer rivayet doğruysa Ares bir çiçeğin oğlu olmaktadır. Bu da onu daha sevimsiz kılmıştır.

• Nedeni Olmayan Savaşlar Ares bir Savaş Tanrısı olduğu için sevilmiyor değil; aksine gereksiz ve hiçbir nedeni olmayan savaşlara yol açtığı için sevilmemektedir. Bu da onu kötülük tanrısı olan Hades’ten daha berbat bir konuma getirmiştir. Gereksiz yere savaşmanın kralının Ares olduğunu söyleyebiliriz. Kaba kuvvette de sınır tanımayan bir yapıya sahiptir.

• Ares’in En Büyük Düşmanı Kardeşi Kardeşine karşı büyük bir kin besleyen Ares en büyük mücadelesini kardeşi Athena ile yapmaktadır. Athena’da savaş yapmasına rağmen o aklın ve mantığın önde geldiği savaşlardan yanadır. Ares ise körü körüne yapılan savaşları tercih ettiği için kardeşi Athena ile ters düşmekte ve savaşmaktadır.

• Yunan Tanrılarını Çok Kızdırdı Destanlarda da adı sıklıkla geçen Truva Savaşı’nda Truvalılar Yunanlılara karşı savaş açmıştı. Bir Yunan Tanrısı olmasına rağmen Ares, savaş esnasında Yunanlıların yanında yer almadı ve Truvalılardan yana safını belli etti. Bunun üzerine Yunan Mitolojisi’nde yer alan tüm tanrılar savaş tanrısı olan Ares’e büyük nefret duymaya başladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir